9 maja, 2025

Zielona transformacja w Szczecinie: Dwa nowe autobusy elektryczne włączone do komunikacji

Flota komunikacji miejskiej w Szczecinie wzbogaciła się o dwa nowe elektryczne autobusy przegubowe Solaris Urbino 18 Electric. Te nowoczesne pojazdy, które niedługo rozpoczną kursowanie po miejskich trasach, są jubileuszowymi, 99. i 100. egzemplarzami marki Solaris w posiadaniu Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego.

Produkcja tych pojazdów odbyła się w 2024 roku, zaznaczając kolejny etap rozbudowy ekologicznego taboru miejskiego. W pełni elektryczne autobusy mają za zadanie nie tylko zapewnienie komfortu pasażerom, ale również przyczyniają się do redukcji emisji spalin w mieście. Nowe autobusy wyposażone są w baterie umożliwiające szybkie ładowanie pantografem oraz są kompatybilne z ładowarkami typu plug-in. W porównaniu do poprzednich przegubowców, jedyną istotną zmianą jest zastosowanie elektrycznego silnika centralnego.

Szczecińskie władze dokonały zakupu tych pojazdów za kwotę 9 102 000 zł brutto, z czego znaczący udział stanowi dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w ramach projektu „Zielony transport publiczny w Gminie Miasto Szczecin”. Co więcej, nowe autobusy otrzymały wydłużony o dwa lata okres gwarancji całopojazdowej, co jest znacznym atutem i obiecuje przyszłe oszczędności eksploatacyjne.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe ma za sobą już historię inwestycji w ekologiczne rozwiązania transportowe. W przeszłości SPA wzbogaciło się o hybrydowe i elektryczne modele Solaris Urbino, rozbudowując jednocześnie infrastrukturę niezbędną do ich obsługi, w tym stacje ładowania o mocy 120 kW oraz pantografowe stacje ładowania rozmieszczone w różnych punktach miasta. Warte podkreślenia jest to, że energia elektryczna, jaką zasilane są autobusy, pochodzi z miejskiego EcoGeneratora, co dodatkowo podkreśla ekologiczny charakter inwestycji.

Władze Szczecina nie spoczywają na laurach i już planują kolejne kroki na drodze do zielonej komunikacji. Aktualnie trwają starania o zakup kolejnych 14 autobusów elektrycznych, które mają obsługiwać linie komunikacyjne SPA Klonowica. Projekt ten może liczyć na znaczące dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Prezydent miasta Piotr Krzystek z entuzjazmem wypowiada się na temat przyszłości transportu miejskiego, wskazując na możliwość włączenia do taboru pojazdów wodorowych, które mogłyby się stać kolejnym krokiem w rozwoju ekologicznego transportu. Już teraz miasto Szczecin testuje autobus wodorowy marki NesoBus i planuje budowę pierwszej regionalnej stacji tankowania wodoru, co stanowi zapowiedź dalszych innowacyjnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i komfortu podróżowania mieszkańców.

Źródło: UMP Szczecin
Strona głównaSzczecinZielona transformacja w Szczecinie: Dwa nowe autobusy elektryczne włączone do komunikacji
Oceń artykuł:
0 / 5