26 listopada, 2024

Zanim zostaną stróżami prawa. Szkolenie przyszłych przewodników psów służbowych

W trakcie teoretycznych lekcji w ramach podstawowego kursu zawodowego w Szkole Policji w Słupsku, uczestnicy zdobywają wiedzę o codziennych obowiązkach funkcjonariuszy z sekcji prewencyjnej, kryminalnej oraz drogówki. Następnie nadszedł czas na praktyczne doświadczenia. Uczniowie mieli okazję spotkać się z przewodnikami policyjnych psów służbowych, by nauczyć się o unikalnej roli tych zwierząt w służbach. Psy w policji są wykorzystywane jako jedna z form bezpośredniego przymusu.

Podczas zajęć, słuchacze spotkali się z przewodnikami z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Zostali poinformowani, że funkcję przewodnika można pełnić zarówno w ramach prewencji, jak i działu kryminalnego. Przewodnicy wyjaśnili uczniom, że praca z psem policyjnym obejmuje patrole, utrzymanie porządku publicznego, bezpieczeństwo oraz, w razie potrzeby, unieszkodliwianie osób łamiących prawo. Psy są specjalnie trenowane do zadań takich jak śledzenie, patrole, wyszukiwanie śladów, materiałów wybuchowych czy osób zaginionych, a niektóre nawet do odnajdywania zwłok.

Zgodnie z regulacjami, psy służbowe mogą być stosowane jako narzędzie przymusu. Młodzi policjanci dowiedzieli się również, że przewodnik musi zapewnić całodobową opiekę nad psem i dbać o jego trening, który jest nadzorowany przez Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pies do służby jest wybierany na podstawie predyspozycji i przechodzi kilkumiesięczne przygotowanie do pracy w wybranej specjalności. Chociaż praca z psem policyjnym jest satysfakcjonująca, wiąże się również z odpowiedzialnością.

źródło: policja.pl
Strona głównaKoszalinZanim zostaną stróżami prawa. Szkolenie przyszłych przewodników psów służbowych