W Szczecinie szykuje się kulturalne wydarzenie godne uwagi – otwarcie wystawy poświęconej Jackowi Nieżychowskiemu, wszechstronnemu artyście, który wywarł znaczący wpływ na kulturalny krajobraz tego miasta. Odbędzie się ono w nadchodzącą środę, 27 marca 2024 roku, o godzinie 12:00 w malowniczej okolicy Jasnych Błoni, tuż przy fontannie „Bartłomiejka”.
Jacek Nieżychowski to postać, która nie tylko wzbogaciła Szczecin swoją działalnością artystyczną, ale także przyczyniła się do rozwoju kulturalnego i edukacyjnego miasta. Od połowy XX wieku był nieodłączną częścią szczecińskiego środowiska, angażując się w różnorodne formy artystyczne, od teatru muzycznego, przez operetkę, kabaret, po działalność dziennikarską i przedsiębiorczość.
Nieżychowski, urodzony w 1946 roku, swoje pierwsze kroki zawodowe stawiał jako asystent na Wyższej Szkole Ekonomicznej oraz dyrektor Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie, którego był współtwórcą. Jego edukacja obejmowała również studia na Szkołej Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, co pozwoliło mu na założenie pierwszego teatru muzycznego w Szczecinie po powrocie do miasta. W latach 50. i 60. XX wieku artysta zdobywał doświadczenie scenicze, występując w Operetce Śląskiej w Gliwicach, a następnie kierując Operetką Szczecińską. Jego działalność obejmowała także dyrekcję Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych, co sprawiło, że miał wpływ na organizację popularnego Kabaretu Wagabunda oraz Festiwalu Młodych Talentów.
Wernisaż upamiętniający dorobek Jacka Nieżychowskiego zapowiada się jako wyjątkowa okazja do zgłębienia życia i twórczości tego wybitnego artysty, którego praca miała nieoceniony wpływ na kulturę Szczecina.