Przy Szkole Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie powstaje wyjątkowa przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna. Park kieszonkowy pod nazwą Ogród zmysłów będzie miejscem, gdzie uczniowie i mieszkańcy znajdą nie tylko odpoczynek, ale też różnorodne atrakcje sensoryczne.
Inwestycja realizowana w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego nabiera kształtów. Według Marty Safader-Domańskiej, Ogrodniczki Miasta, wszystkie działania realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na terenie powstającego parku widać już wytyczone ścieżki oraz rozpoczętą budowę podestów, które będą służyć jako zielona szkoła.
W skarpę zostały już wmontowane masywne betonowe bloki, które posłużą jako terenowe siedziska. Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych, wykonawca rozpoczął prace związane z nasadzeniami roślin oraz zakładaniem trawników w miejscach, gdzie nie są planowane dalsze prace ziemne.
Kolejne tygodnie przyniosą postęp w pracach związanych z nawierzchnią ścieżek oraz instalacją oświetlenia. Sukcesywnie będą też montowane elementy placu zabaw i małej architektury.
Park został zaprojektowany z myślą o różnorodnych potrzebach użytkowników. Uczniowie SP41 będą mogli korzystać z “zielonej klasy” do nauki na świeżym powietrzu oraz ogrodu społecznego. Na polanie rekreacyjnej mieszkańcy będą mieli możliwość organizowania pikników, gier zespołowych lub po prostu odpoczynku. Do dyspozycji odwiedzających będą również wygodne ławki oraz leżaki siatkowe.
Jak informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta, przestrzeń została zaprojektowana z naciskiem na rozwój sensoryczny. Wśród atrakcji znajdą się między innymi równoważnie, słupki do przeskakiwania, labirynt kulkowy czy gry pamięciowe.
Projekt zakłada bogatą szatę roślinną. Istniejący drzewostan zostanie uzupełniony prawie 500 nowymi krzewami oraz tysiącami bylin, krzewinek, cebul, traw i pnączy. Wielobarwne i pachnące rabaty o zróżnicowanej fakturze mają również przyciągać owady zapylające.
Koszt realizacji wynosi 1 893 700 złotych, a zakończenie prac zaplanowano na początek 2025 roku.