9 maja, 2025

Alternatywne metody głosowania w Polsce dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Jak skorzystać?

W Polsce system wyborczy zapewnia możliwość udziału w głosowaniu osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom, oferując alternatywne metody oddania głosu. Aby umożliwić tym grupom wyborców pełny udział w życiu demokratycznym, wprowadzono procedury głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika. Te opcje są szczególnie ważne dla osób, które z różnych przyczyn mogą mieć trudności z osobistym stawieniem się w lokalu wyborczym.

Seniorzy, którzy mają 60 lat lub więcej w dniu wyborów, oraz osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności mają prawo do skorzystania z tych alternatywnych form głosowania. Kategoria niepełnosprawności obejmuje osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniami organów rentowych dotyczącymi całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, przynależności do I lub II grupy inwalidów, a także te, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny z powodu stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w rolnictwie.

Osoby zainteresowane głosowaniem przez pełnomocnika powinny złożyć odpowiedni wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, które mieści się przy ulicy S. Czarnieckiego 17 w Stargardzie. Jest to procedura, która umożliwia wyznaczenie osoby zaufanej, która odda głos w imieniu uprawnionego wyborcy.

Natomiast chęć skorzystania z opcji głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do Komisarza Wyborczego w Szczecinie. Głosowanie korespondencyjne jest szczególnie przydatne dla osób, które z powodu stanu zdrowia lub innych ważnych powodów nie mogą opuścić domu w dniu wyborów.

Warto podkreślić, że obie te formy głosowania wymagają odpowiedniego wcześniejszego zgłoszenia i dopełnienia formalności, aby zapewnić płynność i skuteczność procesu wyborczego. To ważny element umożliwiający wszystkim uprawnionym obywatelom aktywne uczestnictwo w życiu demokratycznym kraju.

Źródło: UM Stargard
Strona głównaStargardAlternatywne metody głosowania w Polsce dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Jak skorzystać?
Oceń artykuł:
0 / 5