Sławno

Wsparcie dla strażaków z powiatu sławieńskiego. Nowe fundusze na remizy

Pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gmin Sławno i Postomino otrzyma dofinansowanie na poprawę stanu siedzib oraz zakup sprzętu. Umowy w ramach programu Granty Strażackie 2026 podpisał 22 czerwca 2026 r. wicemarszałek województwa Jakub Kowalik.

Dofinansowania dla lokalnych jednostek

Wsparcie finansowe trafi do strażaków z kilku miejscowości. Jednostki z Sławna oraz Nacmierza otrzymają po 20 tys. zł. W Sławnie środki przeznaczą na odnowienie kotłowni i wymianę okien, natomiast w Nacmierzu na remonty wewnętrzne. Taka sama kwota trafi do OSP Postomino, która planuje zakup i instalację syreny alarmowej.

Mniejsze sumy otrzymają pozostałe remizy. OSP Bobrowice dostanie 19 400 zł na adaptację nieużywanego pokoju na magazyn sprzętu. OSP Sławsk otrzyma 19,7 tys. zł na montaż nowej bramy garażowej.

Zasady i cele programu

W siódmej odsłonie projektu z budżetu województwa przeznaczono milion złotych. W całym regionie zaplanowano realizację 52 zadań. Do tej pory dzięki tym środkom wykonano ponad 250 prac remontowych. Przebiegiem procesu nadzoruje Biuro ds. Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Maksymalna wysokość dotacji na jedną remizę wynosi 20 tys. zł. Strażacy najczęściej finansują z tych środków odświeżanie elewacji, wymianę bram oraz modernizację szatni i sal lekcyjnych. Organizatorzy informują, że inicjatywa ma poprawić infrastrukturę oraz zachęcić mieszkańców do aktywności i integracji wokół kwestii bezpieczeństwa.

O dotacje mogły ubiegać się wszystkie jednostki w województwie, które nie pobierały tych środków w 2025 roku.